Dodatki dla webmasterów

Poniżej lista przydatnych dodatków i narzędzi dla każdego twórcy stron internetowych. Dzięki nim ułatwisz sobie proces tworzenia stron internetowych oraz zoptymalizujesz swoją witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych.

Narzędzia Offline

Notepad++ – podstawowy edytor tekstu dla programistów i webmasterów, w którym możesz edytować kod źródłowy swojej strony lub skryptu. Najważniejszą rzeczą w programie, jest kolorowanie składni kodu danego skryptu lub programu, z rozróżnieniem jednego z kilkudziesięciu różnych języków programowania.

FileZilla – najpopularniejszy klient FTP udostępniony na licencji Open Source. Dzięki niemu możesz łączyć się ze swoim serwerem hostingowym poprzez protokół FTP (lub SFTP) i wgrywać pliki stron www lub ściągać je z serwera na lokalny dysk.

WinSCP – również darmowy klient SFTP, dzięki któremu połączysz się ze swoim zdalnym serwerem przez protokół SSH (jeśli hostingodawca to umożliwia) i będziesz mógł zarządzać plikami swojego serwisu internetowego.

GIMP – darmowy program do obróbki plików graficznych. Dzięki niemu możesz stworzyć oprawę graficzną (template) strony internetowej lub coś prostszego typu banner czy logo. Można za jego pomocą edytować grafikę rastrową, więc de facto jest alternatywą dla płatnego Photoshopa.

Google Web Designer – darmowy program udostępniony przez producenta największej wyszukiwarki internetowej. Za jego pomocą stworzysz graficzne reklamy, grafiki lub inne multimedia na stronę.

Peacock Color Picker – ciekawe narzędzie graficzne dla webmasterów i grafików komputerowych. Dzięki niemu możesz dobrać odpowiednie kolory przy tworzeniu strony internetowej. Dodatkowo ma możliwość kopiowania kolorów z innych grafik lub stron.

Narzędzia Online

PageSpeed Insights – narzędzie do analizy pod kątem szybkości działania stron. Dzięki niemu dowiesz się jak szybko Twoja strona wczytuje się w przeglądarce internetowej, a jakie elementy można przyśpieszyć. Ma to znaczenie nie tylko dla optymalizacji witryny w wyszukiwarkach, ale również dla odwiedzających strony, którzy mają wolniejsze łącza internetowe.

Test optymalizacji mobilnej – kolejne ważne narzędzie dla twórców stron internetowych. Dzięki niemu zbadasz czy Twoja strona jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych (smartfonów i tabletów). A to jest ważne, gdyż coraz więcej osób przegląda internet na tego typu urządzeniach.

XML-Sitemaps – narzędzie internetowe za pomocą którego, wygenerujesz sobie plik mapy strony (tzw. sitemap.xml), który ułatwia robotom wyszukiwarek internetowych indeksować podstrony serwisów internetowych. Taki plik powinien się znajdować w katalogu głównym strony i być aktualizowany, gdy dochodzą nowe podstrony serwisu.

W3C Markup Validator – sprawdzanie (walidacja) poprawności stron pod kątem kodu HTML. Dzięki niemu wykryjesz wszystkie nieprawidłowości w kodzie strony, dzięki czemu po poprawieniu będzie ona zgodna ze standardami W3C.

CSS Validation Service – takie samo narzędzie jak wyżej, tylko że można za jego pomocą walidować kaskadowe arkusze stylów CSS pod kątem błędów składni.

favicon.ico Generator – generator ikonek które pojawiają się na pasku zakładek w przeglądarkach internetowych, czyli tzw. favicon. Jeśli nie masz pomysłu na taką ikonę, możesz sobie ją stworzyć w tym generatorze online.

Optimizilla – strona na której skompresujesz (zmniejszysz) rozmiar plików graficznych strony. Obsługuje najpopularniejsze formaty plików JPEG, PNG i GIF. Dzięki kompresji przyśpieszysz szybkość wczytywania się twojej witryny.

Sprawdzanie zaparkowania domeny – na tej stronie sprawdzisz, w jakiej firmie hostingowej zaparkowana jest dana domena, niezależnie od tego czy to Twoja czy kogoś innego. Wystarczy wpisać adres domeny w formularzu, a uzyskasz informację o IP serwera oraz hostingu na którym ktoś zaparkował domenę internetową. Narzędzie wykrywa głównie polskie firmy hostingowe, w przypadku zagranicznego hostingu wyświetla jedynie ip i host z którego również możesz wywnioskować hosting. Jeśli serwis stoi za Cloudflare, to też to wykryje.

Baza WHOIS – coś innego niż narzędzie wyżej. Za pomocą bazy WHOIS sprawdzisz rejestrator dowolnej polskiej domeny. Poza tym datę pierwszej rejestracji, datę ostatniego odnowienia i kiedy wygaśnie (jeśli obecny właściciel jej nie przedłuży). Jeśli chcesz sprawdzić dane rejestrowe domen globalnych (.com, .net, itd.) musisz użyć tego narzędzia do sprawdzania WHOIS.

Generator przyjaznych URL – za pomocą tego generatora, stworzysz przyjazny adres URL na swoją podstronę z tytułu artykułu lub innego ciągu znaków. Cała operacja popularnie nazywana jest jako slugify (z angielskiego) i polega na dostosowaniu adresu podstron, aby były bardziej przyjazne dla użytkowników i wyszukiwarek internetowych.

PHP benchmark Script – skrypt za pomocą którego zbadasz wydajność serwera PHP na Twoim hostingu. Wystarczy że plik bench.php wrzucisz do katalogu głównego na swoim serwerze i go odpalisz. Po chwili uzyskasz krótki raport o wersji PHP i na jakiej platformie działa, a poniżej wydajność serwera w postaci czasu wykonania funkcji matematycznych i logicznych w języku PHP. Plik możesz wrzucić na dwa serwery i porównać, który jest wydajniejszy.

Generator plików .htaccess – za pomocą tego generatora stworzysz kod do pliku .htaccess z przekierowaniami 301, domeny z www czy bez www lub żeby domena automatycznie przekierowywała na szyfrowany protokół https:// (jeśli oczywiście jest zainstalowany na serwerze certyfikat SSL). Wystarczy wpisać nazwę domeny i wybrać jaki rodzaj przekierowania chcesz ustawić w swoim serwisie.