Jaki hosting dla małej firmy?

Wielu przedsiębiorców prowadzących małe firmy, często zastanawia się po co mi strona internetowa? Tym artykułem postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Jak wskazują badania (dane za 2021 rok) które przeprowadził GUS 71,4% przedsiębiorstw w Polsce posiada stronę firmową (źródło). Czyli prawie 1/3 przedsiębiorców w ogóle nie ma własnej strony internetowej i są to głównie małe podmioty gospodarcze. Wiadomo, duże firmy nie mogą sobie pozwolić, aby być niewidocznym w sieci, no i przede wszystkim stać je żeby komuś zlecić stworzenie witryny. Jeśli chodzi o małe firmy, to często nie czują potrzeby posiadania strony, używają tylko kont w mediach społecznościowych albo uważają że własna strona internetowa to zbyt duży koszt. A to nie prawda, obecnie koszt utrzymania małej strony firmowej może być rzędu ok. 150 zł na rok, obejmujący koszt hostingu i domeny internetowej. Oczywiście jeśli trzeba będzie komuś z zewnątrz zlecić stworzenie takiej strony dojdzie jeszcze jednorazowy koszt, ale można również się pokusić o samodzielne stworzenie prostej strony opierając się na darmowym systemie WordPress, na którym stoi bardzo dużo stron tego typu. Gotową stroną postawioną na WordPressie, łatwo potem obsługiwać, gdyż panel użytkownika jest intuicyjny, a sam skrypt automatycznie się sam aktualizuje lub można to zrobić jednym kliknięciem.

Zalety własnej strony firmowej?

Może na początek warto wymienić dlaczego, warto aby mała firma posiadała własną stronę internetową, która pełni rolę internetowej wizytówki:

  • Promocja i marketing – dodatkowy kanał promocji i reklamy dla firmy i jej oferty, cenników itp.
  • Rozpoznawalność i prestiż – firma która jest obecna w internecie wzbudza większe zaufanie, ponadto adresy e-mail w domenie firmowej (np. biuro@firma.pl) wyglądają bardziej profesjonalnie
  • Kontakt – klienci i kontrahenci mogą szybko znaleźć adres, telefon czy e-mail firmowy
  • Niezależność – posiadając własną stronę ma się nad nią pełną kontrolę, kanał w mediach społecznościowych może zostać zbanowany lub usunięty przez operatora, a informacje tam wrzucane są regulowane.
  • Rekrutacja – możliwość publikowania ofert pracy

Jaki hosting na stronę?

Jeśli chodzi o hosting dla strony www małej firmy, na pewno będzie to musiał być jakiś nieduży serwer, gdyż z reguły tego typu strony posiadają tylko kilka zakładek. Najczęściej są to pozycje typu Strona główna, Oferta/Cennik, O firmie, Kontakt. Dlatego pliki strony nie będą zawierać zbyt dużo ważyć.
Firm hostingowych w Polsce jest sporo, można skorzystać z naszego zestawienia hostingów i wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Natomiast w tym artykule podamy przykład i wyliczenia dla hostingu od Seohost.pl, który wychodzi korzystnie cenowo i jakościowo w przypadku niewielkiej witryny firmowej. Jak już wcześniej wspomniałem dla takiej strony nie trzeba wiele miejsca, więc tutaj można by wybrać najtańszy pakiet Hosting SSD NVMe H1 na szybkich dyskach SSD o pojemności – 2GB za cenę 82,41 zł brutto/rok.

2GB pojemności, wystarczy na stronę w przypadku większości małych firm. Chociaż jeśli strona ma zwierać bardziej zaawansowane systemy typu sklep internetowy lub dużo zdjęć, to będzie trzeba wziąć droższy pakiet z większą pojemnością dysku twardego. Pozostałe parametry, takie jak transfer, liczba kont pocztowych, domen, FTP czy baz MySQL są bez limitu.

Do hostingu będzie nam jeszcze potrzebna domena internetowa, najlepiej z końcówką .pl, która najczęściej jest nazwą firmy i ma taką postać – firma.pl. Koszt rejestracji domeny w przypadku Seohost.pl to 12,14 zł brutto za pierwszy rok, a przez następne lata koszty odnowienia domeny to 68,80 zł na rok.

Czyli reasumując za pakiet hosting + domena zapłacisz dokładnie 94,55 zł w pierwszym roku (pierwsza rejestracja domeny jest zawsze tańsza), a w następnych latach 151,21 zł na rok.

A co za to dostaniesz?

  • Pakiet hostingowy 2GB – czyli miejsce na serwerze na którym będą znajdowały się pliki strony www
  • Domena internetowa z końcówką .pl
  • Darmowy certyfikat SSL (Let’s Encrypt) dla domeny
  • Autoinstalator WordPressa (lub innych CMSów), dzięki któremu jednym kliknięciem zainstalujesz system pod stronę, za darmo można doinstalować do niego motyw graficzny, następnie obsługa tego CMS jest banalnie prosta
  • Możliwość założenia dowolnej ilości skrzynek e-mail w domenie firmowej

Po złożeniu tego wszystkiego w całość, możesz sam administrować swoją stroną. W WordPressie można samemu dodawać i edytować podstrony, a co najważniejsze nie trzeba modernizować co jakiś czas skryptu, gdyż aktualizacje są w pakiecie. W internecie jest sporo samouczków jak to robić.
Jedynie co będziesz musiał pamiętać, to raz w roku opłacić hosting i domenę internetową.